Czy niedobór biotyny prowadzi do osłabienia włosów?

Najczęstszą reakcją na zauważenie pogorszenia kondycji włosów, czy też ich upadku, jest pójście do drogerii po szampon, którego etykieta obieca rozwiązanie powyższych problemów.

Tymczasem nie każdy rodzaj problemów z włosami da się rozwikłać poprzez zastosowanie odpowiedniego środka myjącego. Stan zdrowia włosów przypomina nas o tym, co dzieje się w środku organizmu. Włosy wyraźnie słabe mogą być więc wskazówką poważnych niedoborów ważnych dla zachowania zdrowia substancji. Wystraszyć powinno zwłaszcza ich nadmierne wypadanie. Kosmetyki nie poradzą sobie z tym problemem. O wiele lepiej jest sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest biotyna na włosy.

Rola biotyny w organizmie człowieka

Pod nienaturalną „biotyna” kryje się witamina B7, zwana również witaminą H. Jest dostarczana do organizmu wraz żywnością – bogate w nią są produkty żywnościowe takie np: orzechy włoskie i ziemne, migdały, mąka pełnoziarnista, grzyby, niektóre warzywa (marchew, pomidory, szpinak), owoce (banany, melony, brzoskwinie), soja, drożdże, wątroba zwierząt, żółtko jajek, sery, masło. Ponadto, witamina B7 jest w pewnym stopniu normalnie syntezowana jest florę bakteryjną jelit.

Biotyna ma różne działanie na organizm człowieka. Jej podstawowa rola przyniosła jej przydomek „witaminy piękna”. Od witaminy H bowiem być zależna w ogromnej mierze kondycja skóry, włosów i paznokci, które w małym stopniu stanowią o wyglądzie. Jeśli chodzi o witaminy na włosy, biotyna jest zdecydowanie najważniejszą z nich. Jednak znaczenie biotyny w organizmie nie ogranicza się tylko do zapewniania doskonałego wyglądu.

Biotyna odgrywa w ciele ludzkim rolę nośnika dwutlenku węgla. Uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych i aminokwasów, odpowiada też za prawidłowy przebieg procesów glukoneogenezy. Witamina B7 bierze udział wytwarzaniu protrombiny, która jest niezbędna dla należytej krzepliwości krwi. Biotyna ponadto wspomaga pracę tarczycy i jest konieczna dla właściwego wchłaniania kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jak widać, biotyna właściwości ma bardzo zróżnicowaną, ale wszystkie są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przede wszystkim zauważalne działanie biotyna na włosy, skórę i paznokcie i to przemiana w ich obrębie powinny być sygnałem ostrzegawczym, że być może nastąpił w ostatnim czasie jej ubytek. Biotyna reguluje wydzielanie łoju przez skórę, wzmacnia płytkę paznokci oraz pobudza wzrost włosów i nadaje im zdrową odmianę. Zatem objawy takie np: łojotok, stany zapalne skóry, zmiana kolorytu skóry, łuszczenie skóry, łamliwość paznokci, utracenie lub osłabienie włosów, powinny skierować naszą uwagę.

Rezultat niedoboru biotyny

Objawy związane z pogorszeniem kondycji włosów, skóry czy paznokci, to tylko część możliwych efektów niedoboru witaminy B7. Do niepożądanych objawów braku odpowiedniej ilości biotyny w organizmie należą takie jak: bóle mięśni, drętwienie dłoni i stóp, podwyższenie cholesterolu we krwi, chroniczne zmęczenie, senność, rozdrażnienie.

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania. Sprawia to, że niemożliwe jest zgromadzenie jej zapasów w organizmie.Ubytek witaminy B7 występują wprawdzie relatywnie rzadko, jednak nie jest trudno do nich niechcący doprowadzić. Syntezę biotyny w jelitach osłabia stosowanie antybiotyków, niektórych innych leków, spożywanie alkoholu, picie kawy, palenie papierosów. Niedobór może się też pojawić, jeśli dieta przez pewien czas będzie zbyt uboga w biotynę. Konsekwencje mogą być poważne, dlatego potrzebna jest szybka reakcja.

Główne ostrzeżenie

Zanim niedobór witaminy H zacznie siać spustoszenie w całym organizmie, najpierw da o sobie znać na zewnątrz. Pierwszymi oznakami obniżonego poziomu biotyny mogą powstać problemy skórne i około-skórne. Dlatego, zamiast na widok zwiększonej niż najczęściej ilości włosów pozostałych na szczotce po czesaniu, można udawać się na znalezienie szamponu do zadań specjalnych, warto zastanowić się, czy to osłabienie włosów nie wynika przypadkiem z niedoboru biotyny.

Na korektę diety może być już wówczas za późno, gdyż przyjmowane wraz z nią ilości witaminy H mogą okazać się niewystarczające do zniwelowania niedoboru. Wyjściem z tego kłopotu jest natomiast sięgnięcie po adekwatnie zbilansowane preparaty, zawierające biotynę. Dobrym wyborem będą na przykład witaminy na włosy, gdyż biotyna jest najczęściej ich głównym składnikiem. Biotyna tabletki, suplementy diety z biotyną, wspomagają znormalizować poziom tej ważnej dla funkcjonowania organizmu witaminy.

Warto zrozumieć, jak dokładnie biotyna działanie wywołuje w skórze głowy. Kumuluje ona mianowicie cząsteczki biodostępnej siarki, po to, by następnie zasilić nimi, poprzez krew, macierz włosa (czyli jego korzeń). W macierzy włosa powstają wiązania siarkowe, które odpowiadają za mocne i elastyczne spojenie łodygi włosa na całej jej długości. W macierzy włosa jest także wytwarzana masa keratynowa, która wypełnia przyrost łodygi. Proces ten odbywa się właściwie bezustannie. Dlatego też suplement diety, taki jak biotyna tabletki, ma bezpośredni wpływ na stymulowanie porostu włosów.

Aby uniknąć niedoboru biotyny, powinno się brać ją profilaktycznie. Witamina B7 jest w zupełności bezpieczna dla ludzkiego organizmu, a wielokrotne badania potwierdzają, że nie jest możliwe jej przedawkowanie. Również przyjęcie znacznie dużych dawek biotyny niż zalecane, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Zyski z przyjmowania biotyny są zaś nieocenione. Nie tylko pozwala ona zapewniać poziom niezbędnej dla życia witaminy w równowadze, ale też zapewnia efekt ładnych włosów, promiennej skóry i twardych paznokci.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *