7 zasad prawidłowej pielęgnacji włosów

Włosy to cudowny dar od natury. Możliwość wyboru spośród różnorodnych fryzur, uczesań, a nawet kolorów, zezwala kobietom na podkreślenie indywidualnej urody i wyrażenie osobowości.

Piękne włosy to główny atut, wpływający na całokształt wizerunku i dodający pewności siebie. Aby rzeczywiście cieszyły pięknem, ważna jest wiedza o tym, jak wpływa na nie odpowiednia pielęgnacja włosów.

Niestety, zamiast być źródłem do dumy i radości, włosy bardzo często są jedynie powodem frustracji. Szorstkość, łamliwość, utrata blasku, przetłuszczanie się, rozdwojone końcówki, to tylko niektóre z problemów, na jakie najczęściej skarżą się kobiety. Wielu z nich zapobiec może odpowiednia pielęgnacja włosów. Jakie są jej podstawowe zasady?

1. Myj włosy wtedy, kiedy tego potrzebują

Nie ma jednej, uniwersalnej reguły dotyczącej tego, jak często należy myć włosy. Zależy to przede wszystkim od tego, jak szybko się one przetłuszczają. Nie bez wpływu na częstość mycia włosów pozostaje też tryb życia, kierowany przez ich właścicielkę – kobieta codziennie uprawiająca intensywny sport, na pewno będzie też codziennie myła włosy. Należy wiedzieć, że choć samo mycie, o ile jest delikatne, nie niszczy włosów, o tyle ich rozczesywanie po umyciu, a szczególnie suszenie, jest już nieodpowiednie Dlatego, odpowiedź na pytanie, jak dbać o włosy, wcale nie zawiera się w stwierdzeniu: myć je jak najczęściej. Powinno się to robić wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, niekoniecznie codziennie.

Myjąc włosy, trzeba zwracać uwagę na to, aby przy tym nie szarpać nimi – mokre włosy mają bowiem otwarte łuski i są w tym czasie jeszcze bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Przy tym, splątane w czasie mycia włosy, niełatwo jest rozczesać, co powoduje kolejną okazję do ich zniszczenia.

2. Nie zasypiaj z mokrymi włosami

Wszystkie wiemy o tym, że włosy nie przepadają za suszeniem ich suszarką. To oczywiście prawda. Wysoka temperatura nie jest dobra do włosów, bez różnicy pod jaką postacią jest im serwowana. Dlatego często, gdy zastanawiamy się, jak zadbać o włosy, przychodzi nam do głowy, aby ich nie suszyć. Jest to bardzo świetny pomysł pod tym jednak warunkiem, że pozwalamy włosom wyschnąć w pozycji innej, niż leżąca. Wilgotne włosy, jak już wspomniano punkt wyżej, są delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia od suchych. Zasypiając z mokrymi włosami, narażamy je na tarcie po poduszce i wyginanie ich na wszystkie strony. Ponadto rano po takim zabiegu budzimy się z raczej niezbyt zadowoloną fryzurą i natychmiast sięgamy po prostownicę… Taka pseudo pielęgnacja włosów, przynosi więcej szkody niż pożytku. O wiele lepiej wysuszyć je chłodnym strumieniem powietrza z suszarki.

3.Zatroszcz się o włosy zniszczone

Jeśli już jest za późno na zapobieganie, a włosy dawno już utraciły swoją naturalną sprężystość, lekkość i blask, jest to chwila w którym warto pomyśleć jak dbać o włosy zniszczone. Osłabienie włosów może być ich zemstą za słabe traktowanie, smażenie prostownicą i lokówką, liczne zabiegi koloryzujące itp., ale może być też objawem niedoborów witamin i minerałów w naszym mechanizmie ludzkim Na pewno dobrze zrobi włosom ograniczenie szkodliwych dla nich zabiegów, jak też zwrócenie większej uwagi na ich prawidłową pielęgnację. Dobrze jest jednak dla ich wzmocnienia, zastosować witaminy na włosy. Są takie witaminy, które w organizmie człowieka pełnią ważną rolę, jeśli chodzi o procesy związane ze wzrostem włosów i paznokci, a także z kondycją skóry. Warto zatroszczyć się o ich uzupełnianie, nie tylko w okresie, gdy widoczne jest osłabienie włosów, ale też na co dzień, profilaktycznie.

4. Czesz włosy szczotką, która delikatnie ich nie zniszczy

Szczotkowanie włosów, to czynność codzienna, normalna, potrzeba by utrzymać je w porządku i nie doprowadzić do tworzenia się kołtunów. Bardzo często więc nie zwracamy na tę czynność uwagi. A powinnyśmy. Czesanie włosów to przecież bezpośrednia, mechaniczna ingerencja w nie. Szczotka nie tylko dotyka włosów, ale też, natrafiając na ich splątania, szarpie je i przez to uszkadza, lub wręcz wyrywa. Zatem, jak dbać o włosy, nadal regularnie je szczotkując? Wybierając taką szczotkę, która będzie dla nich możliwie najbardziej delikatna. Zapewniają to na przykład szczotki, których ząbki są elastyczne.

5.Serwuj włosom domowe zabiegi

Pielęgnacja włosów, poza ich właściwym myciem, czesaniem i układaniem, poza sięganiem po witaminy na włosy, to też oczywiście rozliczne zabiegi, nie tylko te w salonie fryzjerskim, ale i do zafundowania sobie indywidualnie w domowym zaciszu. A więc, jak zadbać o włosy domowymi sposobami? Na pewno, przy okazji mycia włosów, nie zaszkodzi użyć odpowiednich dla nich odżywki. Innym rozwiązaniem na domową pielęgnację włosów, jest ich olejowanie, które opierają się na wsmarowywaniu we włosy naturalnych olejów, np. kokosowego. Wiele kobiet stosuje też witaminowe wcierki i ziołowe płukanki. Każde ze sposobów są warte wypróbowania przez każdą z kobiet, która szuka odpowiedzi na pytanie, jak zatroszczyć się

6. Skracaj końcówki

Gdy zapuszczamy włosy, każde ich podcięcie wydaje się straszliwą zbrodnią przeciwko ich długości. Niestety pomimo naszych starań końcówki włosów niszczą się dość szybko. Są one najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne – ocierają się o ubrania, bywają przycinane przez suwaki, lub przygniatane paskiem od torebki, zimą wystają spod kaptura i czapki, chłonąc nie tylko zimno, ale i wszelkie zanieczyszczenia. Oznaką, że czas działać, są rozdwojone końcówki. Włos o takiej końcówce, będzie niestety niszczył się coraz bardziej, ku górze. W związku z tym końcówki trzeba od czasu do czasu lekko podciąć. Nie tylko poprawi to wygląd całej fryzury, ale też realnie oddziałuje na poprawę kondycji włosów. Jak dbać o włosy, to zadbać całościowo!

7. Nie stosuj stylizacji na gorąco

Włosy ulegają niszczeniu na skutek wielu czynników zewnętrznych, spośród których nie na wszystkie mamy wpływ. Główną krzywdę swoim włosom, robimy jednak najczęściej my same… Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o włosy, na początku powinnyśmy spróbować zmniejszyć liczbę szkodliwych zabiegów, jakim je poddajemy, lub choćby zredukować ich szkodliwość. Czegokolwiek nie obiecują instrukcje obsługi prostownic, czy lokówek, wysoka temperatura, zawsze jest niekorzystna dla włosów, a temperatura bardzo wysoka, może być dla nich wręcz zabójcza. Jeśli więc już stosujemy tych urządzeń do układania włosów, ustawiajmy odpowiednią temperaturę. Identycznie z suszarką – lepiej jest używać chłodnego strumienia powietrza, choć to jasne że suszy on wolniej.

Starając się stosować do wszystkich zasad prawidłowej pielęgnacji włosów, na pewno poprawimy ich wygląd, ale przede wszystkim, zadbamy o ich zdrowie. Kobieta, która wie, jak zatroszczyć się o włosy, będzie mogła poszczycić się fantastyczną fryzurą i brakiem zmartwień o to, jak zatroszczyć się o włosy zniszczone, bo jej włosy po prostu nigdy takie nie będą. Wysiłek wydaje się więc być wart efektów.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *